Od 11 lipca do 1 września w Górnym Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie można oglądać wystawę „Taranczewski i jego uczniowie”.
W 2023 roku minęła 120. rocznica urodzin prof. Wacława Taranczewskiego. Z inicjatywy jego absolwentów z pracowni malarskiej, życzliwości wielu środowisk oraz licznego grona uczniów i pedagogów Akademii Sztuk Pięknych powstała idea zorganizowania wystawy upamiętniającej profesora Wacława Taranczewskiego.
Ten personalny i artystyczny związek malarek i malarzy, których obrazy prezentowane są na tej wystawie, z osobą Wacława Taranczewskiego, przekłada się na to, co można określić mianem dziedzictwa kolorystycznego. Choć obrazy te są wyrazem indywidualnych, a niekiedy bardzo subiektywnych rozwiązań formalnych ich twórców, to jednak za nimi kryją się pokłady wspólnej tradycji malarskiej, którą współtworzył Wacław Taranczewski.
– Wystawa „Taranczewski i jego uczniowie” jest obrazem nie tylko wielkości prof. Taranczewskiego jako artysty, ale przede wszystkich jako wychowawcy kilkunastu swoich uczniów – następców, którzy swoją sztuką głoszą także chwałę swojego mistrza. Jest również dobrym przykładem współdziałania trzech ośrodków kultury, z różnych miast i różnych profili działalności. Niech będzie hołdem złożonym wielkiemu artyście i pedagogowi, który ma już stałe miejsce w historii polskiej sztuki – mówią organizatorzy Mariusz Korkosz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Krzysztof Pałecki i Przemysław Witek, wiceprezesi Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wystawa otwierająca cykl „Taranczewski i jego uczniowie” odbyła się w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, obecnie jest prezentowana w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Ostatnią instytucją prezentującą wystawę będzie Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu.
(żródło: https://www.krakow.pl/)
Obrazy Eugeniusza Gerlacha: